Νάπολι - Ρόμα 2-2 : Όρθια στο «Μαραντόνα» ! (vid)

officialasroma

Σε ένα ματς με συνεχείς εναλλαγές συναισθημάτων, η Νάπολι και η Ρόμα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 τελικά.

Με τη Μπολόνια να έχει μείνει στο 1-1 με την Ουντινέζε νωρίτερα, οι Τζαλορόσι ήθελαν τη νίκη για να πλησιάσουν στην 4η θέση αλλά με την απόδοσή τους στο πρώτο ημίχρονο δεν έπειθαν. Αντιθέτως, μετά το 25′, οι Παρτενοπέι ήταν αυτοί που ανέβηκαν και είχαν τις φάσεις για να προηγηθούν, χωρίς όμως να αξιοποήσουν κάποια.

Έτσι, αυτοί που προηγήθηκαν τελικά ήταν οι Ρωμαίοι, οι οποίοι πήραν πέναλτι στο 58′ για μαρκάρισμα του Ζουάν Ζέσους στον Αζμούν, με τον Ντιμπάλα να εκτελεί ένα λεπτό μετά για το 0-1. Σκορ, όμως, που δεν έμεινε για πολύ, αφού στο 64′ ο Ολιβέρα με σουτ που κόντραρε στον Κρίστενσεν βρήκε δίχτυα για το 1-1. Με φόρα από την ισοφάριση οι Ναπολιτάνοι συνέχισαν με στόχο την ανατροπή και έφτασαν σε αυτή στο 84′, όταν ήταν η σειρά τους να πάρουν πέναλτι, για μαρκάρισμα του Σάντσες στον Κβαρατσχέλια, με τον Οσιμέν να γράφει το 2-1 από τα 11 βήματα.

Η Ρόμα, όμως, είχε απάντηση και κατάφερε στο 88′ να ισοφαρίσει σε 2-2 και μάλιστα με τον Αμπραχαμ, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ μετά τον σοβαρό τραυματισμό του. Ενα γκολ που έστειλε τους Τζαλορόσι στους 59 βαθμούς, στο -3 από την 4η Μπολόνια και στο +2, πλέον, από την 6η Αταλάντα (νίκησε με 2-0 Εμπολι), η οποία έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ενδεκάδες :

Νάπολι: Μερέτ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Ζουάν Ζέσους, Ολιβέρα, Ανγκισά, Λομπότκα, Καχούστε (70′ Τραορέ, 88′ Οστιγκαρντ), Πολιτάνο (70′ Ενγκόνζε), Κβαρατσχέλια (86′ Ρασπαντόρι), Οσιμέν.

Ρόμα: Σβίλαρ, Κρίστενσεν (86′ Μπαλντάντσι), Μαντσίνι, Εντικά, Σπινατσόλα, Μπόβε (69′ Σάντσες), Κριστάντε, Πελεγκρίνι, Ντιμπάλα, Ελ Σαραουί (61′ Ανχελίνιο), Αζμούν (69′ Αμπραχαμ).