Ουντινέζε - Ρόμα 1-2 : Τρίποντο στις καθυστερήσεις στο Φρίουλι (vid)

Η Ρόμα πήγε στην έδρα της Ουντινέζε για να παίξει… 20 λεπτά και πρόλαβε να σκοράρει και να νικήσει.

Ηταν ο αγώνας που είχε σταματήσει στο 72ο λεπτό, με το σκορ στο 1-1, λόγω της κατάρρευσης του Εντικά, ο οποίος ευτυχώς είναι μια χαρά στην υγεία του, με τις δύο ομάδες να δίνουν ραντεβού για σήμερα (25/4) ώστε να συνεχίσουν από εκεί που είχαν μείνει.

Θα έπαιζαν, δηλαδή, 18 λεπτά συν τις καθυστερήσεις, με τους γηπεδούχους να θέλουν έστω την ισοπαλία αφού δίνουν μάχη για την παραμονή ενώ οι φιλοξενούμενοι ήθελαν μόνο νίκη για να παραμείνουν στην 5η θέση, η οποία επίσης δίνει εισιτήριο για το Champions League φέτος.

Η αποστολή των Τζαλορόσι, με τον χρόνο να πιέζει τόσο πολύ, μόνο εύκολη δεν ήταν, παρ’ όλα αυτά… τα κατάφεραν! Στο 95′, στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο Ντιμπάλα εκτέλεσε κόρνερ και ο Κριστάντε με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2, με τον Ντανιέλε Ντε Ρόσι στον πάγκο να… τρελαίνεται

Και δικαιολογημένα, αφού είναι μια εξαιρετικά σημαντική νίκη, με τη Ρόμα να είναι στην 5η θέση και στους 58 βαθμούς, στο +4 από την Αταλάντα που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.