Μόντσα - Ρόμα 1-4 : Ασταμάτητη και φουλ για 4άδα ! (vid)

Η Ρόμα πέρασε με το εμφατικό 4-1 από την έδρα της Μόντσα και συνεχίζει δυναμικά στη μάχη για έξοδο στο Champions League.

Από τα πρώτα λεπτά το παιχνίδι απέκτησε καλό ρυθμό και είχε και πολλή ένταση, με τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι στο 15′ με κεφαλιά του Τζούριτς, τους φιλοξενούμενους να βάζουν γκολ -που δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ του Ντιμπάλα- με τον Κριστάντε στο 19′ και τους δύο προπονητές να κάνουν δύο αναγκαστικές αλλαγές στα επόμενα λεπτά: Καρμπόνι αντί Γκαλιαρντίνι για τη Μόντσα, Τσέλικ αντί Κρίστενσεν για τους Τζαλορόσι, οι οποίοι στη συνέχεια έβαλαν βάσεις νίκης.

Στο 38′ ο Πελεγκρίνι με ωραία ενέργεια έκανε το 0-1 και στο 42′ ο Λουκάκου, ο οποίος νωρίτερα είχε δώσει την πάσα στον αρχηγό του, έγραψε το 0-2 μετά το γύρισμα του Ντιμπάλα. Το πρώτο ημίχρονο, επομένως, έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για τους Ρωμαίους, οι οποίοι μπήκαν στο δεύτερο με στόχο να κλειδώσουν τη νίκη και το έκαναν. Στο 63′, αφού πρώτα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν αλλά δεν τα κατάφεραν, ο Ντιμπάλα με ωραία εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-3 και στο 82′ ήρθε και το 0-4 με το πέναλτι του Παρέδες μετά την επαφή των Μποντό και Χούισεν.

Από εκεί και πέρα, ήρθε στο 87′ και το γκολ της τιμής, το οποίο βασικά ήταν γκολάρα, με το μακρινό σουτ του Καρμπόνι (1-4), γεγονός πάντως που δεν στενοχώρησε τη Ρόμα, η οποία πήγε στους 47 βαθμούς, στο -1 από την 4η Μπολόνια που την Κυριακή (3/3) παίζει εκτός έδρας με την Αταλάντα.

Ενδεκάδες :

Μόντσα: Ντι Γκρεγκόριο, Μπιριντέλι, Καλντιρόλα (85′ Ντονάτι), Πάμπλο Μάρι, Καρμπόνι, Γκαλιαρντίνι (22′ Καρμπόνι), Μποντό, Κολπάνι (46′ Κυριακόπουλος), Πεσίνα, Μότα (66′ Μαλντίνι), Τζούριτς (85′ Ακπα).

Ρόμα: Σβίλαρ, Κρίστενσεν (27′ Τσέλικ), Μαντσίνι (78′ Χούισεν), Εντικά, Ανχελίνιο (59′ Σμόλινγκ), Κριστάντε, Παρέδες, Πελεγκρίνι (59′ Μπόβε), Ντιμπάλα (78′ Μπαλντάντσι), Ελ Σαράουι, Λουκάκου.