Ρόμα - Μίλαν 2-1 : Με άμυνα «ατσάλι» στους 4 ξανά ! (vid)

Η ΡΟΜΑ ΠΕΤΑΕΙ ΞΑΝΑ ΣΤΟΥΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΥΣ ΤΟΥ EUROPA LEAGUE 2-1 ΤΗ ΜΙΛΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΣΚΟΡ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΑΓΩΝΕΣ 3-1!

Εκεί η Magica θα  αντιμετωπίσει την Μπάγερ Λεβερκούζεν. Οι Τζιαλορόσι κέρδισαν τη Μίλαν παρότι αγωνίζονταν για  μια ώρα αγώνα με 10 παίκτες. Τα γκολ των Μαντσίνι και Ντιμπάλα έδωσαν το προβάδισμα  στο πρώτο ημίχρονο στο κατάμεστο Ολίμπικο . 5ος ημιτελικός την τελευταία πενταετία για τη Ρόμα κάτι το οποίο θα την ανεβάσει στην 7η θέση της UEFA.

Ο Ντε Ρόσι παρέταξε την ομάδα  με το ίδιο τακτικό στήσιμο όπως στο πρώτο ματς, αλλά με τον Μποβέ να αντικαθιστά τον τιμωρημένο  Κριστάντε .

Στο πρώτο 20' οι Τζιαλορόσι σκόραραν δύο φορές: ξανά ο Μαντσίνι στην επαναφορά μετά το δοκάρι του Πελεγκρίνι, ο οποίος είναι σε εκπληκτική κατάσταση και πραγματικά βρισκόταν παντού χθες μέσα στο γήπεδο και μετά ο Ντιμπάλα με φανταστικό πλασέ έπειτα από μια εκπληκτική διεκδίκηση της μπάλας από το Λουκάκου.

Στο 28' ο Λουκάκου όμως αποχώρησε  λόγω τραυματισμού ο οποίος αναμένεται να χάσει μόνο το ματς με τη Μπολόνια , ενώ στο 32' η ομάδα του Ντε Ρόσι θα μείνει με παίκτη λιγότερο καθώς  ο Τσέλικ θα δεχθεί απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Λεάο από πίσω. Σωστή απόφαση του Μαρκίνιακ  σε μια στιγμή απερισκεψίας του Τούρκου μπακ. Παρά τη  πίεση των φιλοξενούμενων , το πρώτο ημίχρονο έληξε  2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Τζιαλορόσι κόντεψαν να πετύχουν και  τρίτο τέρμα με τον Τάμυ που πραγματικά παρά τη πολύμηνη απουσία του πάλεψε πολύ, σούταρε ψηλά από εξαιρετική θέση μέσα από τη μικρή περιοχή . Η Μίλαν μείωσε  με τον Γκάμπια στο 86' αλλά δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του Πιόλι. Η αήττητη εδώ και 44 ματς  Μπάγερ Λεβερκούζεν θα είναι η αντίπαλος  στον ημιτελικό όπως πέρυσι: πρώτος αγώνας στις 2 Μαΐου, δεύτερος αγώνας στις 9.

Ενδεκάδες :

ROMA (4-4-2): Svilar; Celik, Mancini, Smalling, Spinazzola; El Shaarawy, Bove (81' Renato Sanches), Paredes, Pellegrini (81' Angeliño); Dybala (43' Llorente), Lukaku (28' Abraham)

MILAN (4-2-3-1): Maignan; Calabria (46' Reijnders), Tomori, Gabbia, Theo Hernandes; Bennacer (40' Jovic), Musah (68' Florenzi); Pulisic (68' Okafor), Loftus-Cheek (46' Chukwueze), Leao; Giroud.