Μπράιτον - Ρόμα 1-0 : Σφράγισε τη πρόκριση στους «8» στην Αγγλία (vid)

Γλυκιά ήττα στο Άμεξ Στάντιουμ της Μπράιτον για την ομάδα του Ντε Ρόσι όπου σε συνδυασμό με το 4-0 του Ολίμπικο η Ρόμα πήρε τη πρόκριση για τους 8 του Europa League !

Οι Τζαλορόσι είχαν νικήσει με 4-0 στο Ολίμπικο τη Μπράιτον, οπότε για να αποκλειστούν θα έπρεπε να συμβούν παλαβά πράγματα και, φυσιολογικά, δεν συνέβησαν. Το γκολ του Γουέλμπεκ στο 37′ έκανε τους Αγγλους να πιστέψουν ότι ίσως μπορούσαν να διεκδικήσουν την πρόκριση, το 1-0 όμως δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης, με την ομάδα του Ντανιέλε Ντε Ρόσι να προκρίνεται στους «8».

Η πρώτη ευρωπαϊκή ήττα έχει γλυκιά γεύση για τον Ντανιέλε Ντε Ρόσι. Η Ρόμα ηττήθηκε στο Amex Stadium με 1-0, αλλά προκρίθηκε στα προημιτελικά. Ο DDR έκανε 7 αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα στη Φλωρεντία. Στο πρώτο ημίχρονο οι Τζαλόροσι έμειναν πίσω στο σκορ με 1-0 από το γκολ του Ουελμπέκ και ένα συγκλονιστικό λάθος του διαιτητή. Στο 23ο λεπτό ο Σβάιερ ακύρωσε το γκολ του Αζμούν για φάουλ το οποίο όμως δεν υπήρξε ποτέ: ο προπονητής των Τζαλορόσι ήταν έξαλλος με αυτή την απόφαση και δέχθηκε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Αρκετά λάθη από το Γερμανό διαιτητή με τις κίτρινες κάρτες. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Ρόμα αμύνθηκε και προσπάθησε να βγεί στην αντεπίθεση: στο 58ο λεπτό ο Σπινατζόλα σημάδεψε το εξωτερικό δοκάρι, μετά στο 61ο λεπτό ο Σβίλαρ κράτησε το 1-0 στη προσπάθεια του Αντίνγκρα. Το σκόρ έμεινε μέχρι το τέλος με τους Άγγλους να μένουν με την ικανοποίηση της προσπάθειας .

Η κλήρωση θα γίνει αύριο στις 14:00, το πρώτο παιχνίδι θα διεξαχθεί στις 11 Απριλίου, ενώ η ρεβάνς θα γίνει στις 18 του ίδιου μήνα.

Ενδεκάδες :

BRIGHTON(4-2-3-1): Verbruggen; Lamptey (60' Igor), Dunk, van Hecke, Estupinan (60' Ferguson); Gilmour (85' Baleba), Gross; Lallana (53' Buonanotte), Enciso (53' Fati), Adingara; Welbeck

ROMA (4-3-3): Svilar; Celik, Mancini, Ndicka, Spinazzola; Bove, Cristante, Pellegrini; Baldanzi (83' Aouar), Azmoun (90' Joao Costa), Zalewski (73' Llorente)