Ρόμα - Τορίνο 3-2 : Με την αύρα της πρόκρισης και του Αργεντινού «μάγου» ! (vid)

Με χατ-τρικ του Ντιμπάλα η Ρόμα νίκησε με 3-2 την Τορίνο και παρέμεινε στο κυνήγι της 4άδας, από την οποία είναι στο -4.

Οι Τζαλορόσι, οι οποίοι πριν λίγες μέρες απέκλεισαν τη Φέγενορντ στη διαδικασία των πέναλτι, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 10′ την πρώτη τους ευκαιρία με το δοκάρι του αμαρκάριστου Κρίστενσεν μετά την πάσα του Αζμούν. Λίγα λεπτά μετά, στο 14′, η Γκρανάτα έκανε αναγκαστική αλλαγή (Σαζόνοβ αντί Λοβάτο) και τελικά τα… πρώτα γκολ ήρθαν στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου: Στο 40′ ο Σαζόνοβ έκανε πέναλτι στον Αζμούν και ο Ντιμπάλα στο 42′ εκτέλεσε για το 1-0, στο 44′ ο Ζαπάτα με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Μπελανόβα έκανε το 1-1.

Το πρώτο μέρος, επομένως, έκλεισε με τρόπο που θεωρητικά έδινε ψυχολογική ώθηση στους Τορινέζους αλλά στο δεύτερο ήταν οι Ρωμαίοι αυτοί που πανηγύρισαν έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντιμπάλα. Αυτός ήταν που έκανε το 2-1 στο 57′ με εκπληκτικό πλασέ εκτός περιοχής, αυτός ήταν που έκανε και το 3-1, για το χατ-τρικ, στο 69′ μετά την κάθετη του Λουκάκου.

Και κάπως έτσι η Ρόμα αγκάλιασε τη νίκη και τελικά την πήρε, παρά το γεγονός ότι στο 88′ έγινε το 3-2 με αυτογκόλ του Χούισεν στον οποίο βρήκε η μπάλα μετά το σουτ του Ρίτσι, ανεβαίνοντας στους 44 βαθμούς, στο -4 από την 4η Μπολόνια.

Ενδεκάδες :

Ρόμα: Σβίλαρ, Μαντσίνι, Σμόλινγκ (78′ Χούισεν), Εντικά, Κρίστενσεν, Πελεγκρίνι (86′ Σάντσες), Παρέδες (65′ Μπόβε), Κριστάντε, Ανχελίνιο (64′ Σπινατσόλα), Ντιμπάλα, Αζμούν (65′ Λουκάκου).

Τορίνο: Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Τζίτζι, Λοβάτο (14′ Σαζόνοβ), Μαζίνα (81′ Ιλιτς), Μπελανόβα, Βλάσιτς, Γκινέιτις (80′ Λινέτι), Λαζάρο (62′ Ροντρίγκες), Ρίτσι, Σανάμπρια (81′ Οκερέκε), Ζαπάτα.